Pál apostol 14.: Pál Efézusban

2023. november 19.

 

Azután eljárt a zsinagógába, ahol három hónapon át bátran szólt, vitázott, és igyekezett meggyőzni őket az Isten országának dolgairól. Amikor pedig egyesek ellenálltak és nem hittek, sőt gyalázták az Úr útját az egész nép előtt, otthagyta őket, a tanítványokat is távol tartotta tőlük, és mindennap egy Tirannosz nevű ember iskolájában tanított. Ez két éven át tartott, úgyhogy mindazok, akik Ázsiában laktak, meghallották az Úr igéjét, mind a zsidók, mind a görögök.

Apostolok cselekedetei 19:8-10.

 

Kedves Gyerekek!

Az Ige növekedése útján Pál apostol három olyan városban hirdette az evangéliumot, amelyek az ókor központjai voltak. Athén a bölcsesség, a filozófia, az ismeret hatalmának a központja, Korintus kereskedelmi és gazdasági központ, míg Efézus vallási értelemben az első. Egész Kis-Ázsiát meghatározta az efézusi Artemisz istennő tisztelete. Efézus városa azzal dicsekedhetett, hogy Artemisz istennő tiszteletére itt épült fel az a templom, amelyet az ókori világ hét csodái közé számlálnak. Az Artemisz-templomhoz kapcsolódóan sokféle okkult praktika volt jelen a városban, ami nem kevés gazdasági haszonnal is járt az ebből élők számára. Egy olyan vallási központban hirdeti tehát Pál két éven keresztül az evangéliumot, ahol az egész életet átjárta az efézusi Artemisz tisztelete. A város és lakossága büszkék a kiváltságukra, és jól is élnek belőle.

„Isten pedig nem mindennapi csodákat tett Pál keze által…” – írja Lukács Pál efézusi szolgálatának fontos jellemzőjét. Az apostol a pogány Tirannosz iskoláját bérelte, ahol két éven keresztül tanított, de tanítása nem pusztán bölcselkedés. Isten ereje megjelent az evangélium hirdetésével együtt, sokan meggyógyultak betegségekből, és számosan megszabadultak gonosz lelkek megkötöző, rabságba ejtő hatalmától. Annyira nyilvánvaló volt az a szellemi erő, amely Pálban működött, hogy vándorló zsidó ördögűzők is megpróbálták a módszert beemelni módszerükbe: „Kényszerítünk titeket arra a Jézusra, akit Pál hirdet!” 

A történet azonban meglepő fordulatot vesz. Kiderül, hogy az evangélium nem egy újabb technika, amely beilleszthető az okkult világképbe és gyakorlatba: „A gonosz lélek azonban visszafelelt, és azt mondta nekik: Jézust ismerem, Pálról is tudok, de ti kik vagytok? Az az ember pedig, akiben a gonosz lélek volt, rájuk ugrott, legyűrte őket, és föléjük kerekedett, úgyhogy meztelenül és sebesülten futottak ki abból a házból.” (13-14. vers) Az evangélium ereje azért lesz kihívás a gonosz szellemi erőket, megoldásokat, bölcsességet kereső emberek számára, mert nem illeszthetik bele a jézusit a már meglévőbe, mintha az egy újabb módszer, egy újabb technika lenne.

Kedves Gyerekek! Az evangélium nem úgy érkezik meg, mint amit használhatunk saját céljaink érdekében, hiszen az evangélium, miközben szellemi erő, mégis sokkal több, mint erő. „Jézust ismerem, Pálról is tudok, de ti kik vagytok?”  - kérdez vissza az ördög. Jézus Krisztus, a legfőbb erő – személyes valóság, Isten, aki emberré lett, és ezt tudja a gonosz lélek. Pált is ismeri, nem azért, mert Pál jól használta az Úr erejét, hanem sokkal inkább azért, mert az Úr Jézus használta Pált: „Isten pedig nem mindennapi csodákat tett Pál keze által.” Az evangélium üzenete éppen ezen a ponton lesz világossá: sok esetben mi akarjuk használni Jézus erejét, a benne elérhető erőket a magunk érdekében, a saját boldogulásunkban. Az evangélium rendjében azonban az Úr Jézus, a leghatalmasabb szellemi erő személyes forrása és birtoklója az, aki maga akar uralkodni rajtunk, és használni minket. A hívő keresztyén ember pedig odaadja magát az Úr Jézusnak, minden hatalom személyes Urának.

A két világ nem létezhet együtt és egymás mellett. Ezért különösen fontos az a hatás, amit Szkéva fiainak megszégyenülése váltott ki az efézusi Jézus követőkben: „Félelem szállta meg mindnyájukat, és magasztalták az Úr Jézus nevét. A hívők közül is sokan eljöttek, megvallották és elbeszélték ilyen féle mesterkedéseiket. Azok közül sokan, akik a varázslást űzték, összehordták könyveiket, és mindenki szeme láttára elégették.” Varázslással, babonával, varázsigéket tartalmazó drága áron beszerezhető tekercsekkel volt tele mindaz, aki az efézusi Artemisz tisztelőjeként élte életét. Ezek közül Pál tanítása és csodás tettei által sokan Jézus követői lettek, de úgy tűnik, nem lett számukra azonnal világos, hogy mit jelent szakítani a korábbi életükkel. Az evangélium erejét látva azonban istenfélelem járta át szívüket, és teljesen világossá lett számukra, hogy szakítaniuk kell mindazzal, amit múltjukban a varázslás jelentett. Megvallották, azaz napvilágra hozták eddig titkolt mesterkedéseiket, és azzal tették egyértelművé teljes odaadásukat, hogy a hatalmas értéket képviselő tekercseket megsemmisítették. Az evangélium ereje így találkozott az okkultizmus világával, amely találkozásnak az lett a következménye, hogy „az Úr ereje által az ige hatalmasan terjedt és erősödött.” 

Kedves Gyerekek! Azt láthatjátok, hogy az Úr választás elé állítja az embert. Kit követünk, mihez ragaszkodunk? Vannak dolgok, amik mögött nincsenek gonosz dolgok. De ma a világban láthatjátok, hogy sok nyilvánvalóan ördögi dolog is szeretne ránk hatással lenni. Biztos hallottatok a horoszkópról, a babonákról, amelyek sokszor játéknak tűnnek, de az Úr utálja ezeket. Nem szabad az ilyenekkel kapcsolatba kerülni, foglalkozni. Az Úr ezt mondja Pál apostolon keresztül a korintusiaknak: „Vagy mi azonosság van Krisztus és Beliál között? Vagy milyen közösség van hívő és hitetlen között? Hogyan fér össze Isten temploma a bálványokkal? Mert mi az élő Isten temploma vagyunk, ahogyan Isten mondta: „Közöttük fogok lakni és járni, Istenük leszek, és ők az én népem lesznek. Ezért tehát menjetek ki közülük, és váljatok külön tőlük, így szól az Úr, tisztátalant ne érintsetek, és én magamhoz fogadlak titeket, Atyátokká leszek, ti pedig fiaimmá és leányaimmá lesztek, így szól a mindenható Úr.” II. Korintus 6:15-18.

Így áldjon meg az Úr minket, hogy az Ő kezébe tegyük az életünket!

 

Ámen    

Uherkovich Zoltán       

2023. november 19.